Arvizu: No border changes

Arvizu: No border changes

During the 15th Conference of the Security Council in Western Balkan, the US Ambassador to Tirana, Alexander Arvizu, spoke about the nationalist tones of the Albanian politics. After praising Albania’s tradition for good relations with the neighbours in the last 100 years, in a population that today is free in the entire region, Arvizu declared […]


INSTAT publishes Census

The Institution of Statistics published the final Census data, after the several debates over the ethnic and religious questions. According to the data, 98.77% of the population has Albanian as first language,  0.54% have Greek, 82.58% were declared as Albanians, 14% refused to answer, 0.87% were declared as Greeks, while the others refused. 56.7% declared […]


First poll for Elections 2013

Six months before the general elections of 2013, Foundation Cult in Macedonia started the first pre-electoral poll. Naim Zengu, chairman of this foundation, declared that the poll was held from December 8th to December 14th, with 1200 citizens in 100 voting centres throughout Albania. The participants were asked about Kosovo’s and Albania’s unification, and the […]


SP: Berisha’s daughter wage increased

The Socialist Party continued what they consider a transparency of assets owned by the Democratic Party in power, continuing with the Prime Minister’s daughter, Argita Berisha. MP Taulant Balla referred to the asset declaration of the Prime Minister’s daughter for 2011, saying that while the Albanians get poorer each day, Argita Berisha’s wealth increases. “According […]


Facebook dëshiron të blejë “WhatsApp”

Vazhdon përpjekja e Facebook për të blerë aplikacione. I radhës duket të jetë WhatsApp. Sipas TechCrunch, Zuckerberg dëshiron të blejë WhatsApp dhe mesa duket aplikimet për të kanë nisur. Interesi i rrjetit social për të këtë aplikacion mesazhesh nuk habit, pasi WhatsApp është i pranishëm në çdo sistem telefonik . Pas arritjes së 1 miliard […]


Prezantohet zyrtarisht smartfoni Nokia Lumia 620 ( video )

Nokia sot prezantoi pajisjen e re smartfon me emrin Lumia 620, i bazuar në sistemin operativ Windows Phone 8, ndërsa mund ta quajmë lirisht si pasues direkt të modelit Lumia 610. Pra, bëhet fjalë për model më ekran 3,8 inç, me fuqi procesori 1GHz Snapdragon dhe 512 MB RAM. Në këtë pajisje janë integruar 8 […]


Roboti notues arrin në Australi pas një udhëtimi rekord

Roboti notues i vetë kontrolluar ka përfunduar udhëtimin nga San Francisko në Australi. Udhëtimi që theu rekordin prej 9,000 milje nautike (16,668km) i’u deshën robotit PacX Wave Glider një vit për të arritur. Kompania amerikane Liquid Robotics e cila ishte projektuese, mblodhi të dhëna rreth temperaturës së Oqeanit Paqësor, kripërave dhe ekosistemit nga roboti. Kjo […]


Hidhet në gjyq Facebook-u në Gjermani

Organizata në mbështetje të konsumatorëve në Gjermani po hedh në gjyq Facebook-un për shkak se rrjeti social i mban të dhënat e ndara personale, së bashku me prodhuesit e aplikacioneve të jashtme, pa marrë miratimin e qartë te përdoruesve. Shumë nga aplikacionet e palëve të treta duan të aksesojnë chatin e përdoruesve, po ashtu edhe […]


Çipat e Apple nga fabrikat e Intelit?

Sipas informatave të pakonfirmuara të cilat i përcjell CNET, Apple dhe Intel tashmë dy vite janë duke negociuar për prodhimin e procesorëve të Apple të bazuar në dizajnin ARM në fabrikat e Intelit.Thuhet që Inteli do të mund të prodhonte procesorët ARM të Apple në fabrikat e veta, por në shkëmbim kërkon nga Apple që […]


Radioja e Apple jo edhe aq shpejt

; Apple ka në plan që të startojë shërbimin e vet të radios në Internet, ndërsa lansimi i mundshëm po përmendet tashmë një kohë të gjatë. Megjithatë, sipas informatave më të fundit, ky shërbim nuk do të arrijë edhe aq shpejt. Sipas CNET, Apple dhe shtëpitë muzikore janë akoma larg marrëveshjes. Me kushtet që ka […]