8 arsye pse iPad do të dominojë tregun e tabletëve

8 arsye pse iPad do të dominojë tregun e tabletëve

iPad nuk është thjesht një ndërmjetës mes smartfonit dhe laptopit. Ai ka provuar se është një nga pajisjet më të fuqishme dhe më të preferuara mes konsumatorëve, që prej iPod-it. Karakteristikat e tij si madhësia e ekranit, portabiliteti, form factori dhe lidhja me internetin e çojnë atë në krye të listës së produkteve teknologjike. Më […]


Kompjuterët do të zotërojnë pesë shqisat e njeriut

Kompjuterët do të kenë pesë shqisat e njeriut, njoftojnë ekspertët e korporatës IBM. Shikimi, dëgjimi, nuhatja, shija dhe prekja në një të ardhme të afërt nuk do të jenë më vetëm prerogativë e njeriut. Ekspertët e korporatës IBM janë të bindur se në një të ardhme të afërt kompjuterët, tabletat elektronike ose smartphone do të […]


Ujq me kokë të zezë në Lekas të Korçës

Tufa ujqish janë shfaqur në një nga komunat malore të Korçës, duke vrarë jo vetëm bagëti të imta, por edhe të trasha. Madje, shfaqja e ujqërve në këtë stinë dimri po kërcënon edhe banorët e mbetur atje. Të kërcënuar ndihen edhe ata që shkojnë përkohësisht. Dukuria e pazakontë që po shënohet në fshatra të Komunës […]


Përgatitjet për 21 dhjetorin

E besoni ose jo, numërimi mbrapshtë po shkon drejt fundit. Bëhet fjalë për profecinë e majave për fundin e botës. Shumë janë mosbesues, por ka edhe nga ata që kanë nisur përgatitjet për apokalipsin. Është çështje orësh para se kalendari të shënojë datën e shumë-diskutuar, 21.12.2012, atëherë kur sipas interpretimit të kalendarit maja, botës do […]


Letrat e ushtarëve gjermanë, mbërrijnë pas 71 vitesh në adresat e shkruara

Letrat që i dërguan ushtarët gjermanë nga ishulli Jersey në kanalin La Mansh, gjatë Luftës së Dytë Botërore, kanë arritur në destinacion pas 71 vitesh. Ato më parë ishin vjedhur gjatë një aksioni kundër okupimit nazist. Nëntëdhjetë letra dhe kartolina janë shkruar në prag të Krishtlindjeve të vitit 1941, por ato janë vjedhur nga një […]


7 vjeçarja pa duar që pushtoi zemrat e tërë botës

Shtatë vjeçarja Annie Clark, një vajzë pa duar, fitoi një çmim kombëtar dhe 1000 dollarë në një konkurs për shkrim dore. Ajo është fituese e Çmimit special Maxim Nicholas për kaligrafi të shkëlqyer, një çmim, nga botuesit arsimorë Zaner-Bloser që i njeh nxënësit me aftësi të kufizuara me shkrim dore të jashtëzakonshme. Annie, i cili […]


Pagoi 13 mijë euro për nusen që nuk e pa kurrë

Një 65-vjeçar nga Tetova ka mbetur i mashtruar pasi ka paguar 13 mijë euro për t’u martuar. Një grua rreth të 50-tave nga Dibra, i kishte premtuar atij se do ta martonte me motrën e saj, po ashtu nga Dibra, ndërsa si shpërblim për këtë ajo kishte përfituar një shumë prej 13 mijë eurosh. Plaku […]


Ky kinez duket se ka gjetur një ‘të dashur’ të çuditshme

Ka shumë njerëz që e ndërtojnë një njeri dëbore me dashuri. Por ky kinez e ka çuar këtë dashuri në një tjetër nivel. Ai është fotografuar duke puthur në ‘buzë’ një femër prej dëbore. Studenti i një universiteti në Pekin, u kap duke përqafuar vajzën, të cilën e ndërtoi pasi së fundmi ra shumë dëborë. […]10 rekordet “Gines” më të çuditshme

Janë të shumtë rekordet që kanë hyrë në librin “Gines”, por më poshtë do të sjellim dhjetë prej tyre që janë vërtet të veçantë e të çuditshëm. Ditari më i gjatë Robert Shilds nga Uashingtoni mbajti ditar çdo ditë nga viti 1972 deri në 1996-ën. Ditari përmban mbi 35 milionë fjalë dhe cilësohet si më […]