Villa dhe Alves drejt largimit nga Barcelona

Villa dhe Alves drejt largimit nga Barcelona

Sulmuesi David Villa dhe mbrojtësi i djathtë Dani Alves mund të largohen nga Barcelona në fund të këtij stinori, ka njoftuar e përditshmja sportive spanjolle Marca. Villa nuk zë vend në formacionin bazë të gjigantit katalan dhe trajneri Tito Vilanova është duke e aktivizuar si titullar vetëm në ndeshjet me më pak rëndësi. Reprezentuesi spanjoll […]


Luan Krasniqi fton që shteti të investojë në sport

Boksieri më i suksesshëm shqiptar, Luan Krasniqi u bën thirrje institucioneve shtetërore të Kosovës që ta mbështesin fuqishëm boksin, nëse dëshirojnë që ta ngrenë lart në arenën ndërkombëtare flamurin e Kosovës. Në një intervistë të gjerë për Kohën Ditore, Krasniqi, 41-vjeçar, ka premtuar se do të ndihmojë boksin kosovar, ndërsa pranimin e Federatës së Boksit […]


Katalogu i planeteve të banueshme

Shtatë planete në Rrugën e Qumështit, brenda galaksisë në të cilën ndodhet sistemi jonë diellor janë veçuar nga kërkuesit e NASA-s, si pjesë e një projekti, i cili synon të identifikojë të gjithë planetet në të cilat mund të ketë jetë. Katalogu i Planeteve të Jetueshme festoi ditën e hënë ditëlindjen e tij të parë, […]


Aeroplani mbetet pa njërin motor – tmerr për pasagjerët

Pasagjerët e aeroplanit Jumbolino që po fluturonte nga Londra në Gjenevë në linjën e Swiss-it LX 445 kanë pësuar dje momente tmerri. Pas një kërcitje të zhurmshme, aeroplani është detyruar të aterronte dhunshëm në Stansted. Shkaku i kësaj ndalese kishte qenë dalja nga funksionimi e njërit nga motorët e aeroplanit. Në bord kanë qenë 96 […]


Jetojmë më gjatë, por vuajmë më shumë nga shëndeti

Jetëgjatësia në mbarë botën është në rritje, por ne po jetojmë më shumë vite me probleme shëndetësore që na shkaktojnë dhimbje, paaftësi dhe paqëndrueshmëri mendore. Shkencëtarët e quajnë këtë ironi shkatërruese. Ata kanë përpiluar një raport të hollësishëm për historinë e shëndetit botëror. Nga viti 1990 deri në vitin 2010 jetëgjatësia është rritur në shumë […]


Kim Jong-un, njeriu i vitit

Kim Jong-un është njeriu i vitit, në bazë të votave popullore në revistën “Time”. Lideri koreanoverior grumbulloi në total 5,6 milionë preferenca, pothuajse dyfish nga ndjekësi më i afërt dhe pritet të konfirmohet si njeriu i 2012-s edhe në numrin e 19 dhjetorit të “Time”, revistës që çdo vit përzgjedh personat më të rëndësishëm të […]


Hobbit pub hapet në Zelandën e Re (FOTOT)

Një nga temat më aktuale këto ditë është premiera e filmit të shumëpritur “The Hobbit: An Unexpected Journey” dhe autoritetet e Zelandës të Re po bëjnë gjithçka për të marrë maksimumin e këtij filmi, në aspektin e turizmit në krahinën e tyre. Kështu, një prej atraksioneve të shumta që për temë e kanë pikërisht filmin […]


Avioni i shndërruar në hotel (FOTOT)

Një avion i vjetëruar “Boeing 747” pësoi një fat të ndryshëm nga “moshatarët” e tij, pjesët e vlefshme të të cilëve riciklohen në modele më të reja dhe ato të panevojshmet, dërgohen për skrap. Avioni u shndërrua në fakt në hostelin e parë të këtij lloji në botë, me një kapacitet prej 25 dhomash, të […]


Foto të pabesueshme të syrit nga afër

Syri ynë siç nuk e keni parë asnjëherë. Do t’ju duket e pabesueshme por këto foto që shihni janë të syrit të njeriut, i fotografuar nga shumë afër. Këto foto spektakolare janë bërë nga mësuesi armen i fizikës, 36-vjeçari, Suren Manvelyan.


Pushime në Hënë, 1,5 milionë dollarë për person

SHBA- Nëse keni ëndërruar udhëtim të Hënë, tashmë është e mundur. Agjencia që ka prezantuar projektin quhet “Golden Spike” dhe e ka marrë emrin nga gozhda e fundit në “Transcontinental Railroad”, hekurudha që lidhi dy brigjet e Amerikës në vitin 1869. Ideja e “Golden Spike” është përdorimi i teknologjive ekzistuese, ose atyre të zhvilluara për […]