Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë

Koreja e Veriut lëshon raketën me rreze të gjatë

Raketa, e përbërë nga tri faza, u lëshua në 09:49 (01:49). Raportimet bëjnë të ditur se ajo ndoqi trajektoren e menduar më parë, teksa fazat e rënies u bënë në zonat e pritura. Korea e Veriut ka bërë të ditur se raketa e saj po dërgon një satelit në hapësirë, por disa shtete kanë thënë […]


Rice tërhiqet nga “gara” për sekretare të shtetit

Susan Rice ka tërhequr emrin e saj nga shqyrtimi për postin e Sekretares amerikane të Shtetit. Në një letër për presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, Rice ka thënë se tërhiqet nga procesi, për shkak të vështirësive që janë paralajmëuar në seancën e konfirmimit në Senat. Rice është përballur me akuza në lidhje me […]


Serbi i çmendur alarmon aeroportin e Zurich

ZVICËR – Një serb me probleme mendore ka shkelur rendin dhe qetësinë, duke tentuar të përleshet me policinë zvicerane dhe duke i fyer ata. Incidenti ka ndodhur në aeroportin e Zurich, kur shtetasi serb sapo ka hyrë në aeroport ka rënë në konflikt me policinë zvicerane, pasi që nuk respektoi urdhrat e saj. Policia theksoi […]


Bufon në dilemë për zgjatjen e kontratës

Portieri i Juventusit, Xhanluixhi Bufon ka deklaruar se është afër nënshkrimit të marrëveshjes së re me klubin e tij. “Patjetër duhet të bisedoj për zgjatjen e marrëveshjes. Unë do të doja që kjo kontratë të ishte me më shumë vite. Në rast se do të jetë i shkurt, unë do të vendos për qëllimet e […]


Messi ka përfituar golat nga penalltitë, falë referëve

Sulmuesi kontravers i PSG, Zlatan Ibrahimoviq në stilin e tij ka komentuar mbi Messin, i cili së fundi është lartësuar nga media botërore si lojtari i gjitha kohrave dhe planetit, duke arritur rekorde të reja.  Messi arriti të shënojë 86 gola, duke shkelur rekordin e deritanishëm të golave të arritur nga gjermani Miller, para 40 […]


Balotelli, 2 mijë euro për taksi!

Mario Balotelli ka vazhduar me çmenduritë e tij. Futbollisti italian e ka bërë ‘skandalin’ e radhës duke shpenzuar për taksi plot 2 mijë euro, vetëm për të shkuar nga Manchesteri drejt Londrës dhe anasjelltas. 22 vjeçarin e priste në kryeqytetin anglez menaxheri i tij Mino Raiola dhe për të mos u vonuar, ai e porositi […]


Guardiola u largua sepse nuk e duronte Mourinhon

Largimi i Pep Guardiolës nga Barcelona, edhe pse kishte në dispozicion një ekip tepër cilësor, është shoqëruar me shumë mistere. Gjithsesi, gazetari spanjoll Guilem Balague, i cili po shkruan biografinë e trajnerit, ka rrëfyer disa detaje që lidhen me vendimin e tij. “Guardiola ishte shumë i lumtur për punën e trajnerit. Po fitonte dhe nuk […]


Brazilianet kontestojn rekordin e Messit (Video)

Klubi brazilian Flamengo pretendojnë se Ziko (59) shënoi 89 gola në 1979 – një më shumë se Lionel Messi (25) deri më tani në vitin 2012. Messi të mërkurën shënoi dy në lojë kundër Cordoba – Argjentinasi.Ziko ka luajtur për Flamengo 1971-1983 dhe 1985-1989. Ai bëri një te pabesueshme 52 gola në 72 paraqitje për […]


Barcelona-Tello deri në vitin 2016

Kohë rinovimesh në kampin katalanas. Lojtari i kanteras së famshme La Masia, Cristian Tello nuk do të largohet sepse konsiderohet një element i rëndësishëm për të ardhmen e klubit. Barcelona bën me dije ka firmosur kontratën e re që parashikon qëndrimin e Tellos në “Camp Nou” deri në vitin 2016. Klauzola e shitjes së sulmuesit […]


Thirrje “Shqipëri Etnike” përballë Partizanit të Beogradit

Thirrjet “Kosovë, Kosovë” dhe “Shqipëri Etnike” gjallëruan pallatin e sportit të Bambergut, në Gjermani, ku zhvillohet të enjten një ndeshje vendimtare për fatet e Euroligës, ekuivalentes së Champions League në basketbollin europian.  Të motivuar nga emri i kundërshtarit, Partizani i Beogradit, qindra shqiptarë dhe kosovarë me banim në Gjermani u paraqitën në pallatin e sportit, […]