Rover fotografon një strukturë të çuditshme në Mars! (video)

Rover fotografon një strukturë të çuditshme në Mars! (video)

Kjo fotografi është nga fotografitë e fundit që janë realizuar në Mars nga roboti rover i NASA-s. Por, duhet theksuar se shumë anije kozmike, sonda apo robotë janë zhdukur pas një periudhe të shkulur dhe funksionimi në misionin e tyre. Rasti i fundit ishte ai i Mars Global Surveyor, ku më 5 nëntor 2006 humbi […]


Gjetën një meteorit 18 kg në Antarktidë

Një ekip shkencëtarësh nga e gjithë bota ka zbuluar një meteorit 18 kg në Antarktidë. Meteoriti u gjet 145 km larg stacioni kërkimor “Princesha Elizabet” dhe në lartësinë e 2.900 metrave në Antarktidën lindore. Shkencëtarët qëndruan aty për 40 ditë rresht, me qëllim që të zbuloni meteoritë. Padyshim gjatë kësaj periudhe kohe ata mundën të […]


Si mund të udhëtohet me avion, pa asnjë lloj frike

Psikologji Largimi i frikës gjatë fluturimit me avion, nëpërmjet zbatimit të Teknologjisë së Lirisë Emocionale Prof. dr. Xhelo SULO   Në qoftë se dëshironi të largoni frikën e ekzagjeruar (fobinë) nga fluturimi me avion, ju duhet të filloni të njihni dhe mësoni të ashtuquajturën “Teknologjia e Lirisë Emocionale” ose shkurt TLE-në. TLE-ja është një metodë […]


Në nivel qendror e lokal

SETimes shkruan për nivel të lartë të korrupsionit në Kosovë. Aty është botuar një shkrim i gjatë për këtë dukuri. Si duket të qenit nën hetime e personave të nivelit më të lartë institucional, kryeministrisë, ministrave, zëvendësministrave dhe disa kryetarëve […]


Pjesë nga Spektakli i BBA 6 (video)

Prova e Javës;- Binjakët s’janë banorë të BB6< Ky është Big Brother me moton “asgjë s’është ashtu si duket”. Loja ka nisur që javën e parë për banorët. Ata nuk janë në dijeni, por në shtëpi kanë hyrë dy binjakë, […]
Xhinset që ndryshojnë ngjyrën sipas temperaturës

Kompania e xhinseve Naked & Famous është e njohur për dizajnimin e rrobave. Kohët e fundit kompania ka zbuluar një palë xhinse me ngjyrë të lëngshme kristali, që ndryshon ngjyrën sipas temperaturës së trupit. Kur keni ftohtë, xhinset fillojnë dhe marrin ngjyrën blu. Kur trupi fillon të nxehet, ngjyra e xhinseve zbehet në të bardhë. […]


Automobili elektrik me shpejtësi të Formula-1

Kompania e kroatit Mate Rimac, në bazë të idesë së tij, ka projektuar automobilin e parë elektrik me 1 000 kuaj fuqi Volar-e. Për prodhimin e këtij automobili super të shpejtë, në bashkëpunim me firmën spanjolle Applus+ Idiada janë nevojitur katër muaj, ndërsa prezantimi është bërë në shtegun Catalunya afër Barcelonës, shkruan gazeta kroate V. […]


Kosove ndahen cmimet Oscar per Korrupsion

Sot studentet e Levizjes Studentore per Barazi – Studim Kritike Veprim organizuan nje aksion simbolik para nderteses se Qeverise se Kosoves. Kjo pasi qeveria e Kosoves sot karakterizohet me nje vecori…