Bota

Rice tërhiqet nga “gara” për sekretare të shtetit

Susan Rice ka tërhequr emrin e saj nga shqyrtimi për postin e Sekretares amerikane të Shtetit. Në një letër për presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, Rice ka thënë se tërhiqet nga procesi, për shkak të vështirësive që janë paralajmëuar në seancën e konfirmimit në Senat. Rice është përballur me akuza në lidhje me […]


Serbi i çmendur alarmon aeroportin e Zurich

ZVICËR – Një serb me probleme mendore ka shkelur rendin dhe qetësinë, duke tentuar të përleshet me policinë zvicerane dhe duke i fyer ata. Incidenti ka ndodhur në aeroportin e Zurich, kur shtetasi serb sapo ka hyrë në aeroport ka rënë në konflikt me policinë zvicerane, pasi që nuk respektoi urdhrat e saj. Policia theksoi […]US marks Thanksgiving with parade

Millions of New Yorkers have soaked up bright autumn sunshine as the annual Thanksgiving Day parade kicked off the US holiday season. Parade-goers under clear blue skies watched marching bands, performers, floats and inflatables head…


US rejects Iranian talks report

The White House has denied a report in the New York Times saying that Iran had agreed to one-on-one negotiations over its nuclear programme with the US.   The report, quoting unnamed officials, said Iran had agreed…Clinton: I Take Responsibility, but …

Secretary of State Hillary Clinton took responsibility Monday night for any security failures leading up to the consulate attack last month in Libya that killed an the American ambassador, but she seemed to push back…


Biden’s ‘Tank’ Comment Draws Fire

The Romney-Ryan campaign has seized on Vice President Joe Biden’s assertion during Thursday’s debate that Ohio-made M1 Abrams tanks are no longer needed. The GOP ticket began running radio ads and making automated phone calls…


Mitt Romney: Joe Biden misled on Libya security

Republican presidential candidate Mitt Romney has accused Vice-President Joe Biden of making misleading statements on last month’s Libya consulate attack.   In Thursday’s TV debate with Romney running mate Paul Ryan, Mr Biden said “we…