Lajme

Erdogan nuk tërhiqet: Parku do ndërtohet

Pavarësisht protestave masive që vijojnë në ditën e shtatë të tyre, kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan shrehu edhe një herë se planet për zhvillimin e parkut Gezi në Stamboll do të vazhdojnë. Erdogan i bëri këto komente gjatë një vizite në Tunizi. Ai është kthyer në Turqi, pasi ka ndërprerë turnun e shkurtër në Afrikën […]


Jakup Krasniqi largohet nga PDK, formon parti !

Ish-sekretari i PDK-së, aktualisht kryetar i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ekskluzivisht për Rubikon të KTV-së ka pranuar opsionin e krijimit të një partie të re politike. Intervistën e plotë të tij dhënë KTV-së mund ta ndiqni nga ora 20. Me emocion, Krasniqi ka pranuar se nuk ka vend në partinë të cilën vetë e […]


Pa Kosovën, s’ka datë për Serbinë

Parlamenti gjerman, Bundestagu do të marrë qëndrim më 27 qershor që negociatat e Serbisë me Unionin Evropian nuk mund të fillojnë para vitit 2014, dhe kjo me kusht që Serbia t’i përmbushë të gjitha obligimet për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, merr vesh agjencia gjermane e lajmeve DPA nga qarqe të afërta me Bundestagun. Sipas […]


EULEX-i e fton edhe Xhemailin për intervistim

Kryetari i OVL të UÇK-së Muharrem Xhemajli, është ftuar përmes telefonit nga EULEX, që nesër të paraqitet për t’u intervistuar në cilësi të dëshmitarit, për një nga proceset që po zhvillohen kundër luftëtarëve të UÇK-së. “Xhemajli, ka konfirmuar se nuk do të paraqitet para organeve të EULEX-it me vetdëshirë. Ky vendim i kryetarit Muharrem Xhemajli, […]


BIK merr masa ndaj Hoxhë Irfan Salihut

(E plotësuar) Hoxhë Irfan Salihu nuk është suspenduar akoma. Megjithëse diçka e tillë do të ndodh shumë shpejt. BIK shkarkon hoxhë Irfan Salihun Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim për shkarkimin e hoxhë Irfan Salihut, pasi që ky i fundit kishte komentuar dhe fyer femrën shqiptare në një video të shkarkuar në interent. Hoxhë […]


S’bëjmë opozitë për inati të Thaçit

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Eqrem Kryeziu, ka thënë se LDK-ja nuk është duke bërë opozitë për inati të kryeministrit Thaçi dhe të pozitës, por për interesa të shtetit të Kosovës. Ai ka thënë se LDK-ja nuk është kundër procesit të dialogut me Serbinë e as kundër ratifikimit të marrëveshjes në Kuvend. “Kërkojmë llogari, transparencë […]


BIK shkarkon hoxhë Irfan Salihun

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim për shkarkimin e hoxhë Irfan Salihut, pasi që ky i fundit kishte komentuar dhe fyer femrën shqiptare në një video të shkarkuar në interent. Hoxhë Irfani ka qenë kryetemë e medieve të Kosovës kohëve të fundit për komentet e tij në you-tube për amoralitetin e femrave shqiptare. Pasi […]


U miratua Rezoluta për Luginën

Ligjvënësit e Kosovës miratuan sot Rezolutën me të cilën u jepet mbështetje shqiptarëve të Luginës së Preshevës në përpjekjet e tyre për realizimin e të drejtave që u përkasin në përputhje me konventat ndërkombëtare. Për tekstin e Rezolutës votuan 74 nga 78 deputetët e pranishëm në seancën e sotshme të Kuvendit të Kosovës, kurse katër […]


Vrau nënën e Elsa Lilës, dënohet me 20 vjet burg

Albenc Ago ‘kyçet’ 20 vite në qeli për vrasjen e Eva Vishajt, nënës së këngëtares së madhe shqiptare Elsa Lila. Gjykata e Apelit shpalli dje verdiktin final për Agon, duke e dënuar me dy dekada burg, pasi e gjeti fajtor për krimin e rëndë. Ago u dënua në mungesë në vitin 2005 nga Gjykata e […]


Surroi: Politika kosovare më e kriminalizuara në Evropë

Publicisti Veton Surroi ka thënë të mërkurën, në emisionin Rubikon të KTV-së, se politika kosovare është më e kriminalizuara në Evropë. Kryetari i Bordit të Klubit për Politikë të Jashtme (KPJ) tha se ka kohë që kishte paralajmëruar se me negociatat Kosovë-Serbi do të prodhohej diçka qe do të vazhdojë të negociohet në muajt, por […]