Lajme

Kirurgut të akuzuar për rastin “Medicus”, mirënjohje nga Qeveria

Njëri prej mjekëve turq, të akuzuar për transplantime ilegale veshkash në “Medicus”, është nderuar nga Qeveria e Kosovës me mirënjohje. Kenan Demirkol (1956) i lindur në Prishtinë ka treguar se ka punuar në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë pa asnjë kompensim financiar. Demirkol, i cili është i dyshuar për krim të organizuar, trafikim me qenie […]


Pagë 36 mijë euro – merr pension invalidor

Gjithsej pronat e tij bashkë më ato të cilat i ka deklaruar si trashëgimi familjare, kapin vlerën prej 848 mijë euro. Së paku kështu i ka vlerësuar vetë kryeshefi ekzekutiv i ndërmarrjes publike “Ibër Lepenc”, Hajdar Beqa, në formularët e deklarimit të pasurisë në Agjencisë Kundër Korrupsionit (AKK). Beqaj, i cili është edhe kandidat i […]


Shqipëria voton, të shtëna me armë 1 vdes, 3 plagosen

Incident i rëndë në një qendër votimi në qytetin e Lacit. Raportohet se ka pasur të shtëna armësh në një qendër votimi, ndërsa dyshohet se si pasojë e të shtënave ka mbetur i vdekur një person dhe tre të tjerë janë plagosur. Policia bën me dije se incidenti ka ndodhur para ambienteve të qendrës së […]


Senatori amerikan: Bukoshi, njeri i ndershëm

Senatori amerikan, Bob Dole përmes një letre ka përshëndetur vendimin përmes së cilit ish zëvendëskryeministri kosovar, Bujar Bukoshi është liruar nga akuzat për korrupsion. “Jam i kënaqur kur morra vesh lajmin për shfajësimin e Dr. Bujar Bukoshi nga akuzat kundër tij në Prishtinë. Unë e njohë Dr. Bukoshin për shumë vite, që prej kohës kur […]


Merkel, Putinit: Mos bërtit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në Forumin Ekonomik e paralajmëroi Putinin se shpesh flet me zë të lartë, për çka ai nisi me pëshpëritë. “Lideri rus nuk shprehet gjithmonë qetë, ndonjëherë flet disi me zë të lartë”, u ka thënë Merkel pjesëmarrësve të Forumit në Shën Petersburg. “Por, kjo nuk do të na pengojë që ne […]


Berisha: Uragani i fitores sot është më gjigand se asnjëherë

Partia Demokratike mbylli fushatën zgjedhore në Tiranë, nga ku kryeministri Sali Berisha ftoi për bashkim të gjithë shqiptarët, pa dallime partiake. Berisha ftoi shqiptarët që të bashkohen me 23 qershor për të garantuar ëndrrën e shqiptarëve, “Shqipëria vend i zhvilluar.” “Jemi mbi gjysmëmilion, por me datën 23 qershor duhet të jemi të gjithë së bashku, […]


Koha e fundit për të reaguar në Siri

Siria vazhdon të mbetet në qendër të vëmendjes, jo vetëm për krimet makabre me të cilat po vazhdon regjimi i egër sirian, ku numri i viktimave deri më tani ka tejkaluar shifrën prej mbi 100,000 mijë të vrarë, shumica absolute prej të cilëve janë civilë të pafajshëm, ndër të cilët edhe foshnja të porsalindura. Kemi […]


Nikoliq bojkotohet në Manastirin e Graçanicës

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq është bojkotuar nga priftërinjtë e Manastirit të Graçanicës, në afërsi të Trebinjes. Të parin e Serbisë, në këtë manastir nuk e ka pritur asnjëri nga personat fetar, sado që qysh më heret ai e kishte paralajmëruar vizitën, transmetojnë mediat serbe. Në manastir nuk kishte as njerëz që kryejnë punët ndihmëse, […]


Mjekët bëjnë thirrje që qytetarët të mos dalin në diell

Rritja e temperaturave në Kosove ka shtuar numrin e pacienteve më probleme kardiake si dhe ata me sëmundje tjera kronike që kërkojnë ndihmën e mjekut. Gëzim Mustafa, mjek në Qendrën Emergjente në QKUK, këshillon qytetaret që t’i shmangen ekspozimit në diell nga ora 10:00 e mëngjesit deri në orën 17:00 të pasdites.


Shqiptarët sot pushojnë nga zhurma e politikës, nesër dalin të votojnë

Partitë politike në Shqipëri mbrëmë i dhanë fund fushatës zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të së dielës. Dita e shtunë është heshtje zgjedhore, ndërsa të dielën shqiptarët do të japin votën e tyre në qendrat e votimit që do të hapen nga ora 7 e mëngjesit. Partia Demokratike i dha fund fushatës me një miting në […]