Lajme

Myslimanët në Amerikë ndërtojnë xhami me fonde vetanake

Pak katër vitesh punë intensive, myslimanët amerikanë të Kalifornisë kanë hapur një xhami të re në jug të vendit, e që është produkti i parë nga financimi i myslimanëve vendas. Komuniteti mysliman hapi Xhaminë Kubaa në San Gabriel Valley, ku u organizua ndejë e përbashkët. Xhamia Kubaa është një transformim i një hapësire lutjeje, e […]


Sëmundja e politikës shqiptare, deklarojnë fitoren para kohe

Nga BBC, USA Today, Reuters, Associated Press apo Boston Herald, disa nga mediat më prestigjozë në botë kanë komentuar zgjedhjet në Shqipëri. Shumica e tyre shkruan se zgjedhjet e përgjithshme të së dielës në Shqipëri nuk i shpëtuan modelit të shpalljes së fitores nga të dyja palët, pa pritur certifikimin e tyre nga institucionet përkatëse. […]


Berisha: Do t’i pranoj rezultatet

(E plotësuar) Kryetari i delegacionit të Parlamentit Evropian, Eduard Kukan, kryesuesi i Komisionit Ad Hoc për zgjedhjet në Shqipëri, i shoqëruar edhe nga ambasadori i BE-së Ettore Sequi, zhvilluan takime me liderët e partive kryesore në vend. Ambasadori Sequi dhe Kukan mbërritën në zyrën e kryeministrit Berisha rreth orës 10:00, ndërsa takimi ka zgjatur vetëm […]


Kadare kërkon falje, Rugova kishte të drejtë

Ai kishte kritikuar ashpër Ibrahim Rugovën në veprën e tij “Ra ky mort e u pamë”, por shumë vjet më vonë, shkrimtari i madh shqiptar me renome botërore, Ismail Kadare, e pranon se koha e ka dëshmuar se e drejta ishte në anën e Rugovës. “Është e vërtetë që i kam kritikuar Rugovën dhe Demaçin. […]


Rezultatet paraprake: ASHE 57.84%, APMI 40.44%

(E plotësuar) Kush do të fitojë zgjedhjet e 23 Qershorit? Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013 janë të tetat që zhvillohen në Shqipëri, që nga vendosja e sistemit pluralist politik në vitin 1991. Shqiptarët votuan dje për ata që do na qeverisin në 4 vitet e ardhshme, ndërsa sot ende presin të mësojnë se […]


Sot emërohet komandanti i policisë për veri

Në përputhje me dinamikën e hapave për normalizimin e marrëdhënieve Kosovës – Serbi, për të cilën janë marrë vesh kryeministrat përkatës, Hashim Thaçi e Ivica Daçiq, sot drejtori i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni pritet të emërojë komandantin e policisë për katër komunat e pjesës veriore të Kosovës,transmeton koha. Marrëveshja e 19 prillit ka saktësuar5 […]


Blerim Rexha i kthehet PDK-së

Pa kaluar as katër muaj nga dhënia e dorëheqjes nga funksionet e Partisë Demokratike, Blerim Rexha ka vendosur që sërish të rikthehet në këtë parti. Ai ishte tërhequr nga funksionet partiake pasi pati marrë postin e kryetarit të Bordit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. Para se të vinte në këtë pozitë, ai ishte zgjedhur anëtar […]


Çitaku: Me Serbinë mund të ketë fqinjësi të mirë

Ministrja e Integrimeve, Vlora Çitaku tha se në Beograd ua ka sqaruar qytetarëve serbë se Pavarësia e Kosovës s’ka kthim mbrapa. “Gjatë qëndrimit në Beograd ua kam bërë të qartë institucioneve të Serbisë se Kosova është realitet i ri, dhe se me Serbinë mund të ketë vetëm fqinjësi të mire, e asgje tjetër”. Kështu ka […]


Sipas exit poll e majta shqiptare fituese me 52%

Shqipëria është zgjuar sot nën “ankthin” e rezultatit të numërimit të votave, teksa dje qytetarët shqiptarë patën mundësinë të shprehnin verdiktin e tyre për zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit. Rezultat ky i cili paraqitet minutë pas minute i përditësuar, në varësi të leximit të çdo flete votimi. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet paraprake […]


Civitas Albania reagon: Fitoi Sali Berisha

Përderisa Exit Poll i “IPR Marketing” dhe “Ora News” e kanë nxjerr fitues në Exit Poll Koalicionin e majtë, një Exit Poll tjetër i bërë nga Civitas Albania, prapa të cilit thuhet se është një kompani amerikane, e ka nxjerr fitues koalicionin demokrat. “Koalicioni i Partisë Demokratike i prirë nga Sali Berisha prinë me 48 […]