Lajme

Pallati i Rinisë në duar mafioze

Bizneset që operojnë në Pallatin e Rinisë, Kulturës dhe Sporteve, ankohen për qiranë e lartë në Pallat, ata paguajnë shuma të majme parash për qiradhënie. Shumat arrijnë deri në 4 mijë euro për një muaj. Opozita shpreh dilemat se nuk dihen saktësisht përfituesit e kësaj qiramarrje dhe se Pallati ka mbetur pa menaxhim të mirë. […]


Turqit sfidojnë urdhrat e kryeministrit me tango e maska gazi

Lideri turk, Recep Tayyip Erdogan i ka quajtur Europën dhe Amerikën hipokrite, pas kritikave që iu adresuan atij për përdorim të tepruar të dhunës policore. Ndërkohë, protestuesit kanë vazhduar të dalin në rrugë, duke sfiduar kryeministrin dhe duke kërcyer tango me maska gazi në fytyrë. Kryeministri turk deklaroi në një konferencë për marrëdhëniet BE- Turqi […]


PDK-ja dhe LDK-ja, afër një pajtimi

Pavarësisht se vjeshta e sivjetshme është në kalendarin kushtetues për mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta lokale, dilemat që po dalin së fundmi në formimin e komunave të reja, zbatimin e marrëveshjes së arritur për veriun në mes të Prishtinës dhe Beogradit, por edhe një strategji e fshehtë e liderëve politikë për të ruajtur nivelin ekzistues […]


Mandela në gjendje të rëndë

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, kaloi natën e dytë në spital, ku është duke u trajtuar për një infeksion në mushkëri. Doktorët treguan se ka pasur pak ndryshim dhe gjendja e tij vazhdon të konsiderohet e rëndë, por stabël. 94-vjeçari Mandela përjetoi një përkeqësim të beftë dhe u shtrua në një spital në […]


Dëshmitari i mbrojtur kundër Lushtakut, “aktiv” në Skenderaj

Jetullah Behramaj, dëshmitar i mbrojtur në disa procese gjyqësore kundër Sami Lushtakut, prej një viti nuk dihet se ku ndodhet me familje, por dokumentet zyrtare tregojnë se gjatë kësaj kohe ai ka qenë pjeswmarrës në shumicën e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Skenderajt, ende ai ka statusin e anëtarit të këtij Kuvendi. Behramaj nuk […]


Urim Krasniqi nuk ishte ushtar i UÇK-së

I njohur fillimisht si dëshmitari anonim “I” e më vonë pas kërkesës për të dalë para publikut, Urim Krasniqi asnjëherë nuk ka qenë pjesëtar i UÇK’së. Në kushte anonimiteti këtë e kanë konfirmuar për Express edhe zyrtar të OVL-UCK në Malishevë. Të njëjtit nuk i është dhënë as kartela e veteranit, pasi asnjëherë nuk u […]


Administrata për “dosta e akraba”

Vetëm gjatë muajit të fundit dy ministra kosovarë janë “zënë me pëlë për dore” duke i punësuar këshilltarët e tyre politikë në administratën shtetërore. Përzgjedhja e stafit politik në pozita të shërbyesve civilë është në kundërshtim me kërkesat e BE-së. Opozita fajëson Qeverinë se e ka bërë administratën “degë të partisë”. Ndonëse Bashkimi Evropian vazhdimisht […]


Helikopterët e NATO-s në Shqipëri përdoren për pushime e femra

Për herë të parë kreu i FRD, Bamir Topi ka reaguar mbi faktin se një helikopter i forcave të armatosura fluturoi në muajin mars mbi vilën e tij që konsiderohet, objekt i rëndësisë së veçantë. Sipas Topit, Shqipëria sot vërtet është vend anëtar i NATO-s, por institucionet dhe objektet e saj përdoren për qëllime personale […]


Përgjegjësinë ta marrin udhëheqësit e UÇK-së

Gani Geci po kërkon nga ish-udhëheqësit e UÇK’së që të marrin përgjegjësi për të mirat dhe për të këqijat që kanë ndodhur në luftë. Sipas tij, ish-Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm, Azem Syla duhet të jap përgjegjësi për gjithçka që ka ndodhur brenda Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, ish-deputeti Geci thotë se tash askush s’po […]


Liderët e Luginës shkojnë te Daçiqi

Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiq më 15 qershor do të presë liderët e tri komunave në Luginë të Preshevës. Daçiq do të bisedojë me ta për zgjidhjen e problemeve prioritare që janë definuar me Platformën e harmonizuar me shqiptarët, ka thënë për medie serbe kryetari i Trupit Koordinuese për Preshevën, Medvegjën e Bujanocin Zoran Stankoviq,TRANSMETON […]