Lajme

Ban e quan marrëveshjen, ‘një arritje historike’

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë nga mesi i këtij muaji raportin më të ri të Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon lidhur me zhvillimet në Kosovë, ku ai “e mirëpret marrëveshjen e parë mbi parimet e normalizimit marrëdhënieve”, që u arritë më 19 prill në dialogun e ndihmuar nga Bashkimi Evropian. […]


Barrikadën mbi Ibër e heqin Thaçi e Daçiq?

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Ivica Daçiq mund të bëhen pjesë e një simbolike të madhe për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Diplomatët evropianë, pos që kanë kërkuar që deri më 15 qershor barrikada mbi lumin Ibër të hiqet, sipas “Tribunës” ata u kanë sugjeruar dy burrështetasve që ta shfrytëzojnë […]


Çitaku: ‘Morali i hoxhë Irfanit turp! (Video)

Ministrja e Integrimit Vlora Çitaku është vënë në mbrojtje të barazisë gjinore, pasi ka parë një video ku një hoxhë flet me gjuhë seksiste për gratë dhe vajzat në Kosovë. Ajo ka shkruar në Facebook, duke i rikujtuar Irfan Salihu se gjuha e tij është denigruese dhe fyese. “Posa e pashë një video ku një […]


Kryeministri rumun favorizon njohjen e Kosovës

Kryeministri i Rumanisë, Victor Ponta, ka thënë se është në favor të njohjes më të shpejtë të pavarësisë së Kosovës, raportojnë mediat serbe. Ponta dhe ministri i tij i Jashtëm janë takuar sot me dy komisionet kryesore parlamentare, për të diskutuar nëse Rumania duhet të ndryshojë pozicionin e saj dhe të lëvizë drejt njohjes së […]


Thaçi e Haziri dëmtuan çështjen e Kosovës Lindore

Të premten, më 31.5.2013, në Kuvendin e Kosovës u debatua dhe nuk u arrit të votohet Rezolutë për Kosovën Lindore. Për këtë çështje, ka reaguar Lëvizja për Bashkim, e cila, përmes një komunikate për media, paraqitjen e Lutfi Hazirit me mocion para deputetëve, dhe me kundërmocion Kryeministrin Hashim Thaçi, e ka quajtur “ironike”, duke qenë […]


Erdogan: Nuk do të ketë “Pranverë turke”

Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan ka hedhur poshtë me zemërim, krahasimet që u janë bërë protestave në rrugë në Turqi me kryengritjen e Pranverës Arabe. Ai ka reaguar kështu, ndërsa për të katërtën ditë me radhë po vazhdojnë protestat, e rrjedhimisht edhe përleshjet në mes të policisë dhe protestuesve. Erdogan tha të hënën se protestat […]


Të qartësohet çka është krim lufte dhe krim ndaj njerëzimit

Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Jakup Krasniqi të hënën ka deklaruar se është shumë e padrejtë që ish pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të ndiqen për krime të luftës. Sipas tij, vetë krimet e luftës e kanë një standard se si gjykohen ato. “Unë konsideroj që kjo që po ndodh në Kosovë nuk […]


Xharra po kërkon shumë të holla

(E plotësuar) Sami Lushtaku ka deklaruar para trupit gjykues se Jeta Xharra ka inate personale me të. “Emisioni “Jeta në Kosovë” i realizuar nga Jeta Xharra, e ka gjet një dëshmitar i cili tashmë është supermen në Kosovë, sepse është në të gjitha rastet dëshmitar, ai kurr nuk ka thënë të vërtetën. BIRN kurr nuk […]


Zyra e presidentes shpenzon rrogat e 86 punëtorëve me 58 të punësuar

Të ardhurat për punëtorët e Zyrës së presidents gjatë vitit 2012 janë rritur nëpërmjet mëditjeve që I kanë marrë, pa dhënë ndonjë arsye, të punësuarit në këtë zyrë. Për këtë veprim ka bërë vërejtje Auditori I Përgjithshëm i Kosovës. Sipas zyrtarëve të Zyrës së presidents, dhënia e mëditjeve pa arsyetim ka ndodhur, siç thonë ata, […]


E inspiruar nga serbët, Maqedonia urren shqiptarët

Partia maqedonase në pushtet, me “albanofobinë” e saj po ushqen urrejtje ndaj shqiptarëve, edhe pse maqedonasit, në fakt, kurrë gjatë historisë nuk kanë pasur probleme me shqiptarët. Kështu shkruan në kolumnën e fundit njëri nga figurat kryesor politike në Maqedoni, Lubomir Fërçkovski, sipas të cilit, e gjithë kjo urrejtje ndaj shqiptarëve është mbjellë nga “shkolla […]