Lajme

Ndezen raketat, Obama gati për sulme nga ajri

Nëse ndërmerren veprime ushtarake në Siri, Shtetet e Bashkuara nuk do të dërgojnë trupa tokësore. Presidenti Barack Obama thote se administrata e tij po vazhdon të analizojë opsionet për operacione “të kufizuara” ushtarake në përgjigje të sulmeve kimike të 21 gushtit në Damask. Shefi i Shtëpisë së Bardhe i bëri këto komente pas konferencës për […]


‘Mëkati im i vetëm, jam i biri i Mehmet Maliqit’

Filozofi kosovar, i cili do të këshillojë Ramën për çështjet e rajonit, iu përgjigjet akuzave për sondazhet në Tiranë, por edhe atyre që e cilësojnë “dorë të zgjatur të Serbisë”. Sipas Shkëlzen Maliqit, një histori e veçantë miqësie mes tij dhe Ramës daton prej vitit 1992, edhe sikur qëndronin në anët e kundërta të barrikadës. […]


Thaçi dyfishon luksin

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, sivjet e ka dyfishuar luksin krahasuar me vitin paraprak. Gjatë qëndrimit jashtë shtetit, nëpër udhëtime zyrtare, ai ka shpenzuar për gjashtë muajt e parë të vitit 2013 aq sa ka shpenzuar gjatë tërë vitit 2012 duke dyfishuar harxhimet. Bazuar në të dhënat zyrtare që ka siguruar gazeta “/LajmeOnline/” nga Zyra […]


Shkelzen Maliqi këshilltar i Edi Rames

Këshilltari polik i Ministrit Enver Hoxhaj, Shkelzen Maliqi ka kaluar në anën tjetër të kufirit si këshillues. Maliqi është emëruar këshilltarë i kryeministrit ende në detyrë të Shqipërisë, Edi Rama. Publicisti kosovare do të jetë këshilltarë për rajonin. Lajmin e ka bërë publik, vetë Edi Rama. “Kabineti i ri i kryeministrit do të ndryshojë thellësisht. […]


PDK sprovon kandidatët për Prishtinën

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë ka vendosur t’i sprovojë kandidatët e saj që pretendojnë të garojnë për asamblenë komunale të Prishtinës. Hiç më pak se 500 nënshkrime ua ka kërkuar secilit anëtar që dëshiron të jetë në listën kandiduese për Prishtinën. Sipas drejtuesve të degës së PDK-së në Prishtinë, kjo është bërë […]


EULEX-i, nuk ka konfiskuar pasaportën e Ahmet Shalës

Zyrtarë të misionit për sundim të ligjin në Kosovë, EULEX, të kontaktuar nga /LajmeOnline/, nuk e kanë mohuar e as pohuar se, ambasadori i Republikës së Kosovës në Japoni, Ahmet Shala është duke u hetuar nga EULEX-i. Anne Blanksma Çeta, zëdhënës i EULEX-it, ka thënë prokurorët e EULEX-it nuk komentojnë nëse individë të caktuar janë […]


Xhabir Hamiti i rrezikuar, policia urdhëron përcjelljen e tij

Policia e Kosovës, i ka lëshuar sot urdhëresë Bashkësisë Islame të Kosovës, për t’i siguruar transport ish kryetarit të BIK të cilin e kanë shkarkuar vet zyrtarët e këtij institucioni ditë më parë, Xhabir Hamiti për shkak të rrezikut që ky i fundit ka nga kërcënimet. Dokumentin e policisë gazeta “/LajmeOnline/” e ka siguruara nga […]


Hoxhaj kërkon ndryshimin e Rezolutës 1244

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë fjalimit të mbajtur sot në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ka kërkuar që të ndryshohet Rezoluta 1244 dhe që Republika e Kosovës të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara. Ministri Hoxhaj para anëtarëve të KS të OKB-së ka prezantuar zhvillimet kryesore politike që […]


Krasniqi mbështet ndarjen e PDK-së

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi u ka dhënë përkrahje publike largimit të anëtareve të PDK-së, të cilët po themelojnë iniciativave qytetare nëpër disa qytete të Kosovës, përfshirë Malishevën, Drenasin e Ferizajn. Krasniqi ka thënë se çdokush që del kundër kësaj keqqeverisje e ka përkrahjen e tij. “E kam thënë para pak ditësh, por po e them edhe […]


Djali i Tërnaves, i gatshëm të vdes për Sirinë (Video)

Haris Tërnava, djali i myftiut të Kosovës Naim Tërnava, u ka bërë thirrje shqiptarëve që të shkojnë në Siri për të luftuar. Ai, në rrjetin social “Facebook” ka shkruar se, çdo ditë e më shumë po i shtohet vullneti për t’iu bashkangjitur bashkatdhetarëve të tij në luftimet e Sirisë. Ai, po ashtu shkruan se, është […]