Lajme

Kadriu nuk po bënë premtime të kota, por po punon

Kandidati i AAK-së për kryetar të komunës së Gjilanit njëherit kryetar i AAK-së në Gjilan Rexhep Kadriu, të dielen ka mbajtur tubimin e dytë me nëndegë në kuadër të fushatës elektorale, duke u pritur masovikisht nga anëtarë, simpatizantë dhe përkrahës të Aleancës në Pogragjë. Nënkryetari i AAK-së në nivel Qendro Ahmet Isufi, ka thënë se […]


Rrëfim i AFP-së: ‘Xhihadi i seksit në Siri’

Zyrtarët qeveritarë të Tunizisë kanë deklaruar se një numër i grave tuniziane kanë udhëtuar në Siri për të marrë pjesë në të ashtuquajturin “xhihad i seksit”, një fushatë e supozuar për të shërbyer si relaks për luftëtarët që e kundërshtojnë regjimin e presidentit Bashar Al Asad. Zyrtarët që kanë folur për AFP-në në kushte anonimiteti, […]


Buzhala: Edhe Duda është fëmijë

Ka reaguar Berat Buzhalës, që njihet si një nga deputetët më aktiv në rrjetin social “Facebook”.Ai në postimin e tij, ka një pikpamje tjetër për rastin shokant të maltretimit të një nxënëseje në Mitrovicë, nga “shoqët e saj”. Më poshtë e gjeni postimin e Buzhalës në Facebook… “A ben bre edhe une vec nje mendim […]


Zgjedhjet e 3 nëntorit, temë kryesore në Bruksel

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se temë kryesore e takimit të sotëm midis kryeminisrtave të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, do të jetë përparimi në zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri më tash dhe përgatitjet për zgjedhjet e 3 nëntorit. “Zonja Ashton ka ftuar kryeministrat Daçiq dhe Thaçi për të rishikuar përparimin që […]


I zgjatet paraburgimi Naser Kelmendit

Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore në Prishtinë me kërkesë të prokurorit të EULEX-it nga zyra Prokurorisë Speciale të Kosovës ka vendosur që Naser Kelmendit t’i zgjatet paraburgimi deri më 7 janar 2014, njofton zyra për media e EULEX-it. Kelmendi ishte arrestuar në maj të 2013-ës i bazuar në një urdhër të lëshuar nga […]


Tre hulumtues fitojnë Nobelin për Mjekësi

Dy amerikanë, James Rothman dhe Randy Schekman, si dhe gjermani Tomas Suedhof kanë fituar Çmimin Nobel për Mjekësi për vitin 2013. Çmimet janë shpallur sot në Akademinë Suedeze në Stokholm. Tre hulumtuesit janë shpërblyer për zbulimin se si qeliza organizon sistemin e vet të transportit. Rothman është profesor në Universitetin Yale, Schekman në Universitetin e […]


Shtyhet fushata e PDK-së

Shkaku i mungesës së Hashim Thaçit, PDK-ja i ka shtyrë tubimet parazgjedhore të paralajmëruara për t’u mbajtur të hënën në Kaçanik dhe në Han të Elezit. “Hapja e fushatës, e paralajmëruar për sot, është shtyrë për të enjten, shkaku i shkuarjes në Bruksel të kryeministrit Thaçi”, ka thënë Xhelal Gashi, kryetar i Shtabit zgjedhor të […]


Thaçi dyqan më dyqan në Ferizaj për fushatë

Para udhëtimit për në Bruksel kryeministri Hashim Thaçi ka bërë një vizitë në Ferizaj në kuadër të fushatës, për ta mbështetur kandidatin e PDK-së, Agim Aliu. Që të dy kanë bërë një vizitë nëpër rrugën qendrore të Ferizajt, duke hyrë nga dyqani në dyqan dhe duke u takuar me kalimtarë të rastit me të cilët […]


Mustafa premton kujdes për personat me nevoja të veçanta

Kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa, gjatë vizitës që ua bëri të hënën disa shoqatave të personave me nevoja të veçanta, është zotuar se Komuna e Prishtinës në mandatin e ardhshëm katërvjeçar do ta shtojë kujdesin për kategoritë e këtyre personave, sidomos në fushën e arsimit, të shëndetësisë, krijimit të hapësirave më të mëdha publike etj. […]


Profesoreshë në UP pa doktoratë

Minevere Morina- Rashiti ka mbajtur katër vjet postin e prodekanes në Fakultetin e Edukimit dhe atë të ligjërueses në lëndët e shkencave sociale, duke marrë pagë mujore prej 1.300 eurosh, pa diplomë të doktoratës. Mungesa eë doktoratës së saj është vërtetuar kur Morina- Rashiti ka kërkuar të avancohet në gradë akademike, nga profesoreshë asistente në […]