Lajme

Shkencëtarët gjejnë mënyrën për të lexuar mendje

Mendoni se leximi i mendjes është fantashkencë? Mendoni përsëri. Shkencëtarët kanë përdorur skanerë të trurit për të detektuar dhe rindërtuar fytyrat për të cilat mendojnë njerëzit, sipas një studimi të pranuar për botim këtë muaj në revistën “NeuroImage”. Në studim, shkencëtarët i lidhën pjesëmarrësit për një skaner FMRI(rezonanca magnetike funksionale) të trurit – i cili […]


Dritë artificiale në Mars?

Mes imazheve të fundit nga sipërfaqja e planetit Mars të dërguara në Tokë nga sonda e NASA-s, ‘Curiosity’ është njëri që po ngjall më shumë debate se të tjerët. Bëhet fjalë për një foto të shkrepur në muzgun marsian, ku shihet qartë “një dritë artificiale që vërteton jetën jashtëtokësore në Mars”. Kështu të paktën e […]


Zbulohet ilaçi kundër kancerit

Disa shkencëtarë pretendojnë se mund të kenë gjetur ilaçin kundër kancerit, një ilaç çudibërës që ka asgjësuar çdo tumor me të cilin ka rënë në kontakt. Sipas revistës “Science Magazine”, ilaçi funksionin duke bllokuar proteinën CD47, e cila sinjalizon ngopjen në organizëm. Kjo proteinë ndodhet në sistemin tonë imunitar dhe prodhohet në qelizat e gjakut. […]


Hëna ngjyrë gjaku e 15 prillit paralajmëron për një ngjarje të jashtëzakonshme

Kjo javë sjell fillimin e një fenomeni kozmik të cilët disa të krishterë kanë zbuluar ditët e fundit. Një “Tetrad” parashikon 4 “hëna të kuqe” të shfaqura në qiell dhe është një shenjë paralajmëruese për një ngjarje të jashtëzakonshme, thonë ekspertët. NASA ka konfirmuar se Tetradi është shfaqur vetëm 3 herë në më shumë se […]


Nëna publikon videon e vdekjes së djalit të saj “Ju lutem mos vdisni si djali im”

Një nënë ka vendosur të bëjë publike një video ku tregon se si djali i saj ka vdekur gjatë një aksidenti me motor.David Holmes 38 vjeç vdiq në qershor të vitit të shkuar kur një makinë u përplas me të teksa ai po ecte më motor me një shpejtësi 60mph.Momenti tragjik është kapur nga kamera që ai ka pasur në helmetën e tij.Tani nëna e tij Brenda 62 vjeçe, ka bërë publike këtë video për të treguar se duhet të kenë kujdes të gjithë ata që udhëtojnë më mjete të tilla. Ajo jep mesazh për të gjithë të r


Lavdrim Muhaxheri kërkohet nga Interpoli

Lavdrim Muhaxheri, që tash është lideri i luftëtarëve shqiptarë në grupin paramilitar të Shtetit Islam të Irakut dhe Shamit (ISIS), në luftë në Siri e Irak është në listën e të kërkuarve nga Interpoli Lavdrim Muhaxheri, xhihadisti shqiptar nga Kosova, i cili është pjesë e grupit terrorist të ISIS që po lufton në Siri dhe Irak për një shtet islamik, tani po kërkohet edhe nga Interpoli. Muhaxheri, i cili para disa ditës publikoi disa fotografi ku shiheshin skena makabre teksa ia prente ko


Mbi 800 Arabë luftuan përkrah UÇK-së, ndër ta edhe Sirian

Mbi 800 #MJEKRROSHA | #PANTOLLSHKURTËR | #MUXHAHIDIN | #TALIBAN | #ARAB | #EKSTREMIST | #TERRORIST | #FUNDAMENTALIST[siç i quajnë kosovarët sekularist e filo-katolik] luftuan krah-për-krah me UÇK-në, i dulën në ndihmë popullit të përvuajtur, dhe që të gjithë ishin nga shtetet e ndryshme, nga lindja dhe perendimi. Prej tyre ka pasur edhe Sirian
Krasniqi po hetohet për ligjëratat e tij (Video)

TV Rrokum ka mësuar se Policia ka kërkuar sqarim nga imami Shefqet Krasniqi rreth ligjëratave që dyshohen të jenë nxitëse për shkuarjen e kosovarëve përkrah grupeve terroriste ISIS dhe al-Nusra në Siri dhe Irak.Krasniqi është pyetur në detaje dhe ka dhanë sqarime për secilën deklaratë që kishte bërë. Mirëpo, ai ka mohuar se në ligjëratat e tij ka pasë nxitje për përçarje apo xhihad. Burime të TV Rrokum bëjnë me dije se Krasniqit nuk i ishte bërë ftesë për paraqitje në polici, por se i njëjti mën