Europe
Ja arsyeja pse Ronaldo don të bëhet Mysliman

Futbollisti më i mirë i Real Madridit, Cristiano Ronaldo e pranon se së fundmi ka kërkuar informata të shpeshta për Islamin. Ylli portugez i përket fesë katolike, por së fundmi ka kaluar shumë kohë me shokët e skuadrës, Mesut Ozil e Sami Khedira, të cilët i kanë treguar shumëçka për fenë e tyre. “Feja nuk […]


iPhone 5 më i shtrenjti në botë (Video)

Dizenjuesi anglez Stuart Hughes, i njohur për dizenjimet e tij ekstravagante të teknologjive, ka krijuar një iPhone 5 me vlerë 17.8 milionë $. Sipas pretendimeve të Hughes ky është telefoni më i shtrenjtë në botë. Hughes iu desh 9 javë për ta rikrijuar iPhone 5 me 24 karat flori.I gjithi është i punuar me dorë. […]


Themelusi i Facebook-ut i futet politikës

Mark Zuçkerberg i futet politikës. Me këtë lajm e nis “Wall Street Journal” e çila thekson se 28 vjeçari është themelues i Facebook-ut dhe po krijon një “political advocacy group” me fjalë të tjera një grup ndikimi ku do të jenë pjesë edhe përfaqësues të emra të njohur të teknologjive të reja. Sipas dëshmive që […]


Alarmohet veriu, “shohin hijet e ROSU”

Përfaqësuesit e të ashtuquajturave shtabe të krizës të komunave në veri të Kosovës kanë marrë sot vendim për përforcim të kontrollit të rrugës magjistrale Prishtinë-Rashkë, në fshatin Rudare, për arsye të, siç kanë thënë ata, “pranisë intensive të lëvizjes së njësive speciale të Policisë së Kosovës ROSU”, transmetoi RTS. Sipas këtyre informatave, ata kanë vendosur […]


Çamët bashkohen në një parti politike

Çamët kanë vendosur të bashkohen në një parti të vetme politike, me qëllim që përmes saj t’i mbrojnë interesat e tyre. Nën drejtimin e Lëvizjes Çame, 12 parti, shoqata dhe grupe të tjera interesi, janë grupuar dhe zyrtarizuar në një parti të vetme politike. Emri i partisë së re çame tash e tutje do të […]


Prezantohet Audi A5

Pas Audi A4 sedan, kompania gjermane ka prezantuar edhe modelet Audi A5 kabriolet Sportback, S dhe RS modele me perfomanca të larta. Modeli i ri Audi A5 do të veçohet për peshën e vogël dhe me karakteristikat tjera të cilat ndikojnë në harxhime më të vogla. Ky model i ri do të jetë për 100 […]


Në finale Barcelona – Real Madrid?

Kompanitë e basteve kanë favorizuar ndjeshëm skuadrat spanjolle në gjysmë finalet e Ligës së Kampionve.Kualifikimi i Katalanasve është kuotuar me koeficientin 1.6 kundrejt atij 2.2 te Bayern Munich. Reali ka më shumë shance se Dortmundi.Koeficienti i tyre është 1.55,ndërsa Borussia arrin në koeficientin 2.3. Barca dhe Reali kuotohen me koeficientin 3 për fitorën e titullit,ndërsa […]