Lifestyle

Zgjidhje natyrale për dhimbjen e fytit

Tashmë që temperaturat po luhaten, virozat dhe dhimbjet e fytit po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe të prekurit janë më të shumtë. Por në rast se e kapni situatën në kohë mund të parandaloni dhe të shmangni infeksionet në fyt, përmes dy kurave natyrale. Limoni është një zgjidhje ideale kundër dhimbjeve të fytit, […]


Piperi, “mburoja” e metabolizmit

I zi ose i gjelbër, i bardhë ose i kuq, aroma e tij të ngre humorin, përmirëson tretjen, qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në luftimin e celulitit Ka aromë pikante, të fortë, rigjallëruese; është një erëz e çmuar, me erë druri dhe shije djegëse, që u jep shije gatimeve; mund të përdoret në çdo stinë, […]


Të falësh të tjerët, një kusht për jetë të shëndetshme

Sociologji – Ngjarjet e përditshme mund të jenë shpesh të dhembshme për t’u harruar dhe falur, por të bësh paqe me tjetrin, është ndonjëherë e vetmja mënyrë për të vazhduar përpara me shëndet të mirë mendor dhe fizik… Një nga gjërat më të vështira që mund të bëjnë njerëzit është të pranojnë faljen e dikujt […]


4 arsye pse portokajtë duhet t’i konsumoni më shpesh

Portokajtë e shijshëm janë zgjedhje e mirë për ditë të ftohta, janë të shëndetshme, të pasura me vitamina dhe fibra Forcojnë imunitetin – Portokajtë janë të pasur me vitamina C. Ky nutrient i vlefshëm forcon imunitetin dhe ju mbron prej infeksioneve. Të shkëlqyeshëm për lëkurë – Portokajtë janë të pasur me antioksidues dhe vitamina C, […]


Truri me rol kyç në rregullimin e nivelit normal të sheqerit në gjak

Rregullimi i nivelit normal të sheqerit në gjak është një partneritet në mes të pankreasit dhe trurit. Provat në rritje sugjerojnë se truri luan një rol kyç në rregullimin e glukozës dhe zhvillimin e diabetit të tipit 2, shkruajnë studiuesit në revistën “Nature”. Në qoftë se hipoteza është e saktë, kjo mund të hapë derën […]


Tokës po i shteret çokollata

Nuk është e lehtë të thuhet kjo: Ju jeni duke ngrënë shumë çokollatë, të gjithë ju. Dhe duke e bërë këtë jashtë kontrollit po rrezikojmë që mos ta kemi atë. Deficiti i çokollatës ka ardhur pas prodhimit më të vogël të kakaos në krahasim me konsumin botëror, transmeton KPress. Tashmë, kemi deficite të njëpasnjëshme të […]


Xhirimi i seksit, argëtim i adhuruar i shumë çifteve

Hulumtimi i revistës “Playboy” ka zbuluar se si njerëzit po bëhen gjithnjë e më imagjinues kur është fjala për plotësimin e jetës seksuale Gjithnjë e më shumë çifte me gagdete elektronike po e thyejnë rutinën e seksit, andaj rregullisht xhirohen apo fotografohen gjatë kohës së marrëdhënieve intime, transmeton Telegrafi. Së paku 27 për qind e […]


Adoleshentët që konsumojnë shumë kripë e përshpejtojnë plakjen

Adoleshentët me mbipeshë apo obezë, të cilët hanë shumë ushqime të kripura mund të tregojnë shenja të plakjes më të shpejtë të qelizave, thonë studiuesit në Shtetet e Bashkuara. Autori kryesor, dr. Haidong Zhu, profesor asistent i pediatrisë në Kolegjin mjekësor të Gjeorgjisë, Universiteti Georgia Regents në Augusta, dhe kolegët e tij thanë se hulumtimi […]


Detyrat e tepërta të shtëpisë janë kundërproduktive

“Të rinjtë janë duke kaluar më shumë kohë vetëm,” shkruajnë autorët e studimit, “që nënkupton më pak kohë për familjen dhe më pak mundësi për t’u angazhuar në komunitetet e tyre.” Fëmijë anembanë botës, gëzohuni! Një studiuese në Universitetin e Stanfordit ka konstatuar se detyrat e shtëpisë janë kundërproduktive dhe të pashëndetshme – nëse teprohen, […]


Kërceni për të qenë mirë, në çdo moshë

Këshilla – Shpeshherë i tejkalojmë gjërat e vogla që janë shumë të rëndësishme për shëndetin tonë. Muzika është një ndër to. Të mirat që ajo na sjell, janë të shumta. Jua sugjerojmë si më poshtë… Kujt prej nesh nuk i ka ndodhur që të përfshihet nga një dëshirë e madhe për të kërcyer mu në […]