Lifestyle

Gabimet që nuk duhet t’i bëni kur të lani flokët

Në mënyrë që maskat e flokëve të japin efektin e shumëpritur nga ju, ato duhet të përdoren vetëm një herë në javë dhe jo më shumë se kaq. Kur lani flokët duhet të tregoni kujdes shumë të madh për të mos bërë gabime që mund t’i dëmtojnë ato. Më poshtë do të gjeni disa këshilla […]


Frutat dhe perimet e vjeshtës shumë të pasura me nutrientë

Gastronomia e kësaj stine, lidhet padiskutim me prodhimet e shijshme të fruta-perimeve të vjeshtës. Ato na ndihmojnë të jemi të shëndetshëm dhe të ruajmë temperaturën e trupit, ndërsa moti ftohet, transmeton GExpress. 1. Mollët. Përveç se të shijshme ato janë të pasura me antioksidantë, veçanërisht me vitaminë C e cila ndihmon në forcimin e sistemit […]


Kafja kuron varësinë ndaj kokainës

Sipas një studimi të fundit të realizuar nga shkencëtarët, kafja mund të ndikojë në trajtimin e varësisë nga droga. Më konkretisht i referohemi kokainës, ku një ndikim dhe më të madh ka tek femrat. Kafja mund të ndihmojë në trajtimin e varësisë nga kokaina. Ky është zbulimi më i fundit që është bërë nga shkencëtarët […]


A keni vërtet nevojë të dobësoheni

Shoqëria e sotme është e ngarkuar me çështjen e peshës dhe të kilogramëve, ndërsa në masë të madhe për shkak të medias dhe paraqitjes së trupit të përkryer të dobët. Për shumicën e njerëzve këto ideale janë joreale dhe të pashëndetshme. E rëndësishme është të dini që pesha jonë e shëndetshme trupore është e përcaktuar […]


10 justifikimet e meshkujve për t’i dhënë fund një marrëdhënieje

Psikologji – “Po nxitohemi shumë”, “Sapo i kam dhënë fund një historie të rëndësishme”, “Je shumë për mua”…meshkujt do të ishin të gatshëm të thoshin çdolloj gjëje për t’i dhënë fund një marrëdhënieje, sidomos të saponisur. Më poshtë do të gjeni dhjetë justifikimet më të përdorura nga ata për këtë rast… Sa e sa herë […]


Ku fshihen bakteret në shtëpinë tonë?!

Nëse ju shkon mendja te tualeti, harrojeni! Ai nuk përfshihet as në mesin e 20 vendeve më të papastra. Pavarësisht pastrimit të vazhdueshëm, ka disa vende, të cilat janë të stërmbushura me baktere, aq sa mund të bëhen edhe mjaft të rrezikshme për shëndetin. Ja nga kush duhet të keni kujdes. Mbajtësja e furçave të […]


Tangat mund të jenë shumë të rrezikshme

Shumë femra veshin tanga sepse e urrejnë ta shohin se si skajet e mbathjeve të tyre vizatohen në pantallona apo kostume, dhe edhe pse janë të mira për pamje, e njëjta gjë nuk mund të…


Ilaçi i përgatitur që shëron shumëçka

Kjo recetë rregullon sheqerin në gjak, pastron enët e gjakut, ndihmon mëlçinë për të larguar helmet, forcon lukthin dhe largon pengesat gastrite, duke furnizuar organizmin me vitamina C dhe proteina të nevojshme Përbërësit: – 500…


Beli i trashë mund t’i marrë vite jetës

Barku i madh – edhe me një indeks të shëndoshë të masës trupore (IMT) – mund t’i marrë vite të tëra jetës së një personi, thonë hulumtuesit amerikanë. Autori kryesor dr. James Cerhan, epidemiolog nga…


Të kesh një motër! – Ja çfarë do të thotë…

Psikologji – Një marrëdhënie mes dy motrave karakterizohet nga dashuria, kontrasti, rivaliteti dhe butësia. Por cilat janë situatat që mund të përjetoni më shpesh, nëse keni një motër? Zbulojini më poshtë… Të kesh vëllezër dhe motra do të thotë që të ndash diçka me dikë që në ditët e para të fëmijërisë, do të thotë […]