Lifestyle

Ushqimet që parandalojnë thinjen e flokëve

Këshilla – Artikulli i mëposhtëm u shërben të gjithë atyre që duan të parandalojnë thinjen e flokëve nëpërmjet metodave natyrale të ushqyerjes. Çuditërisht hidhemi prej gëzimit kur zbulojmë thinjat e para, sepse ato janë një shenjë e përuljes së kohës, e cila kalon shpejt, por edhe e maturisë. Në të njëjtën kohë, ato shihen edhe […]


Sa shpesh duhet të bëjmë dush

Mendoni se duhet të bëjmë dush çdo ditë? Ndoshta edhe nuk duhet. Zbuloni se sa dushe rekomandohen. Derisa shoqëria ka përparuar, higjiena është ngritur në një nivel më të lartë. Kjo është sigurisht një nga anët më pozitive të përparimit. Megjithatë, a jemi duke e tepruar? A jemi bërë pastrues të ekzagjeruar? Kujdesemi shumë për […]


HIV po bëhet më pak vdekjeprurës?!

Shkencëtarët sugjerojnë se virusi mund të bëhet “pothuajse i padëmshëm”, pasi vijon të evoluojë. Sipas një studimi shkencor të kryer kohët e fundit, virusi HIV është zhvilluar për t’u bërë më pak vdekjeprurës. Ekipi shkencor në Universitetin e Oksfordit tregon se virusi është duke u përshtatur me sistemet tona imunitare. Sipas tij, virusit i duhet […]


Vetitë mbrojtëse të qepës dhe hudhrës

Konsumimi i qepëve dhe hudhrave nuk parapëlqehet nga shumë persona, dhe kjo jo se janë të dëmshme për shëndetin, por për shkak të aromës së tyre të fortë dhe të papëlqyeshme. Një grup shkencëtarësh të Institutit ‘Mario Negri’ dhe të Universitetit të Milanos analizuan 230 persona të diagnostikuar me kancer në stomak dhe 547 të […]


Pilula me të cilën mund të jetoni 120 vjet

Edhe pse tingëllon se mund të ketë rënë nga ndonjë prej filmave fantastiko-shkencor, pilula e cila zgjat jetën së shpejti do të mund të jetë pjesë e realitetit tonë. Shkencëtarët po e testojnë formulën e re, për të cilën pohojnë se do ta godasë procesin e plakjes. Ata shpresojnë se pilula e cila po testohet […]


Gabimet që nuk duhet t’i bëni kur shëndosheni

Nëse po shtoni ndonjë kilogramë më tepër, mos u demoralizoni, sepse shpesh me rritjen e peshës bëhen disa gabime të cilat kthimin në formën e mëparshme e bëjnë më të vështirë. Ja pesë gabimet që nuk duhet të bëni për të “rigjetur” siluetën perfekte. Kur shëndosheni bëni gabime që ndikojnë negativisht në gjendjen tuaj shpirtërore, […]


3 këshilla si të mos jeni e mërzitshme

Jeta në çift ka gjithmonë uljet dhe ngritjet e saj. Por në rastet kur ka konflikte, menaxhimi i mirë i tyre do të ishte çelësi i suksesit që marrëdhënia juaj të shkonte mirë. Ja disa këshilla që ju ndihmojnë të mos bëheni të bezdisshëm në sytë e partnerit. Harroji konfliktet e vjetra Në rastin e […]


Pse njerëzit e suksesshëm janë më të lumtur dhe produktiv?

Gjithmonë pyesim veten se pse disa njerëz janë më të suksesshëm se ne. çfarë kanë ata që ne nuk e kemi, apo çfarë i bën ata më të veçantë se ne. Arsyet janë disa, kjo për faktin se ata i vendosin prioritetet e tyre përpara çdo gjëje tjetër. Disa nga gjërat që bëjnë ata janë: […]


10 gjëra që nuk duhet të bëhen ndërsa duam të dobësohemi

Duket se te dobësohesh nuk është çështje vetëm e dietave dhe ushtrimeve fizike. Ka disa zakone te përditshme te cilat ndikojnë ne shtimin e padëshiruar te kilogramëve. Me poshtë është një liste me dhjete këshilla qe do tu ndihmonte nëse do t’i keni parasysh. 1. Mos shmangni asnjëherë mëngjesin. Është provuar se kush nuk han […]


Stresi në punë, një arsye që shëndosh punonjësit

Studimi – Një arsye më shumë për të qenë të lumtur në mjedisin e punës: ruani linjat e trupit. Studimet tregojnë se punonjësit e stresuar hanë ushqime të pashëndetshme dhe shpenzojnë më shumë para në drekat e punës… Nëse ia ndieni nevojën një biskote apo një çokollate kur jeni tashmë të ngrënë, nuk jeni të […]