Lifestyle

Luftoni aknet me qepë

Qepa e zakonshme mund t’ju ndihmojë në luftën kundër akneve, por edhe për zbardhimin dhe kujdesin e lëkurës. Ne ju sjellim recetat për maskat e fytyrës me qepë. Këto maska u përshtaten të gjitha llojeve të lëkurës, ndërsa qepën e kombinoni me perime të tjera për rezultate më të mira. Maska kundër akneve me kumbulla […]


Kajsia e mirë për gjakun dhe migrenën

Frutat e kajsisë janë të këndshme, aromatike dhe pëlqehen nga të gjithë. Ato kanë vlera të mira ushqyese, si: vitaminë A, B1, B2,PP,C, acide organike, pektinë, albumina, sheqerna rreth 14%, etj. Përveçse një frut i shijshëm, ajo gjen përdorim të gjerë edhe si një bimë mjekësore me frutin, gjethet dhe degët e saj. Kajsia mund […]


Si ta eliminojmë sa më shpejt dhjamin e barkut?

Shtresat dhjamore në bark më së shumti frustrojnë dhe më së vështiri eliminohen, ndërkaq grumbullohen në çast. Mund t’i eliminoni ekskluzivisht me kombinimin e ushtrimeve trupore dhe ushqimit, madje me ushtrime për tërë trupin, e…Dita Botërore e Tokës

Toka është neglizhuar një kohë të gjatë. Kemi dështuar të lidhin tokën me ushqimin tonë, ujin, klimën, biodiversitetin dhe jetën. Duhet të përmbysim këtë tendencë dhe të marrim veprime për ta ruajtur dhe restauruar. Kampanja për Ditën Botërore të Tokës ka për qëllim të lidhe njerëzit me tokën dhe ngritjen e vetëdijes për rëndësinë kritike […]


Cilat janë sekretet e “errëta” të ushqimeve?

Disa ushqime janë konsideruar të jenë shumë të shëndetshme, të tilla si, marulja, lakra jeshile dhe brokoli. Por studimet tregojnë se në fakt këto ushqime kanë të fshehura sekretet e errëta që dëmtojnë shëndetin tonë. Përveç kësaj, zakone të caktuara të të ushqyerit janë gjithashtu në masë të madhe të dëmshme për shëndetin. – A […]


Si ta kuptojmë që jemi prekur nga Prostata?

Prostata është një problem shqetësues për meshkujt. Por faktorët që e nxisin janë mosha dhe trashëgimia familjare. Problemet me prostatën janë shndërruar në një ndër shqetësimet më serioze të moshave të mëdha e cila nëse nuk trajtohet shpejt, sjell pasoja fatale për jetën e pacientit, sepse mbart me vete shumë komplikacione. “Në moshat e reja […]


5 llojet e perimeve të bardha që duhet konsumuar shpesh

Shpesh mund të dëgjoni se është mirë që të konsumohen pemët dhe perimet me ngjyra yë ndryshme dhe se është më mirë që ato të kenë sa më shumë ngjyrë. Por, ngjyra është vetëm një nga indikatorët e vlerës ushqimore. Perimet me ngjyrë të bardhë mund të jenë gjithashtu shumë të mira. Këto perime të […]


Niveli i lartë i sheqerit shkakton depresion

Sipas një studimi të zhvilluar së fundi, niveli i lartë i sheqerit shkakton një acarim në lidhjen mes zonave të trurit, duke sjellë humbjen e kontrollit të emocioneve. Studiuesit bëjnë me dije se në mesin e të sëmurëve me diabet, një numër i madh i tyre rrezikojnë të preken nga depresioni, krahasuar me njerëzit e […]


Dietë mesdhetare për të qenë gjithmonë të rinj

Një dietë mesdhetare mund të jetë një recetë për një jetë të gjatë, pasi sipas studiuesve amerikanë, ajo i mban njerëzit gjenetikisht të rinj. Për të gjithë ata që nuk e dinë se çfarë është kjo dietë, duhet të dinë se ajo përmban perime, vaj ulliri, peshk të freskët dhe fruta, ushqime këto që mund […]