Kuriozitete

Si lidhet Gangnam Style me fundin e botës?

Edhe pse hiti i tij ka pushtuar botën, në internet ka rënë si bombë lajmi – Nostradamus i ka parashikuar “Gangnam Style” dhe PSY.Edhe pse hiti i tij ka pushtuar botën, në internet ka rënë si bombë lajmi – Nostradamus i ka parashikuar “Gangnam Style” dhe PSY. Në fakt, siç shkruan Ibtimes.com, teoria e Nostradamusit […]


Dorëzat e Muhammed Ali shiten mbi 772 mijë USD

Dy palë dorëza boksi të ish kamionit absolut botëror në kategorinë e rëndë Muhamd Ali, me të cilat ai ka boksuar kundër Sonny Liston dhe Joe Frazier, janë shitur në një aukcion në New York për 771 mijë e 696 dollarë amerikanë. Pos dorëzave janë shitur edhe disa gjësende tjera të legjendës së boksit, duke […]


10 njerëzit më të fuqishëm në planet

Në planet ka 7.1 miliardë njerëz por këta 71 janë më të rëndësishmit. Çfarë kanë të përbashkët Presidenti i SHBA-ve, Papa dhe themeluesi i Facebook? Ata janë që të tre pjesë e renditjes së njerëzve më të fuqishëm në botë për vitin 2012. Presidenti i SHBA-ve, Barack OBama, unanimisht është zgjedhur si personi më i […]


Një Mrekulli E Parkuar Në Mes Të Parisit

Duhet të kesh nerva çeliku të ngasësh një makinë që kushton 2.5 milion dollarë në rrugët e ngushta të Parisit. Le më kur bëhet fjalë për një makinë porcelani. Pronari super i pasur i makinës BugattiVeyron L’Or Blanc (Ari i Bardhë) duhet të ketë marrë frymë i çliruar kur parkoi makinën e tij përpara hotelit. […]


Kinë: Do shemben 700 male për të ndërtuar një qytet

Kompanitë e ndërtimit në Kinë, po projektojnë që të sheshojnë plotë 700 male për të ndërtuar një qytet gjigant! Ndërsa paradoksi është se edhe legjendat kineze kanë një histori të ngjashme! Siç dhe referon “The Guardian”, kompanitë e ndërtimit janë të gatshme të shpenzojnë shumë kolosale parash, vetëm për realizimin e këtij super projekti. Sipas […]


Ura më e lartë në Evropë

Titlis (Zvicër), 8 dhjetor – Në rajonin malor Titlis të Zvicrës, të premten është përuruar ura më e lartë në Evropë e qujtur “Walk Cliff” Ura është një metër e gjerë, njëqind metra e gjatë, por është e projektuar në litar në një lartësi prej 3041 metrash. Hekurudhat malore në Titlis kanë investuar rreth 1.3 […]


Gratë i kanë dashur gjithmonë bizhuteritë: Ja prova!

Ajo mund të ketë ecur në këtë tokë mijëra vjet më parë, por kjo grua është e qartë që ka qenë mjaft e pasionuar pas bizhuterive, njësoj si një vajzë e shekullit të 21. Skeleti i një femre, e cila besohet se daton mes viteve 1550 dhe 1250 para Krishtit, është zbuluar në Rochlitz, në […]


Pas 55 vjetësh, zbulojnë se janë motra…por edhe binjake

Dy gra të ndara për plot 55 vite festuan ditëlindjen e tyre të 64 pasi gjetën njëra- tjetrën dhe zbuluan që jo vetëm ishin motra, por edhe binjake. Jenny Lucas dhe Helen Edëards 64 vjeç, lindën në Tyneside në dhjetor të vitit 1948. Jenny u dha për adoptim dhe u rrit nga një familje e […]


Shet flokët, blenë shtëpinë

12-vjeçarja Natasha Moraes nga Rio e Brazilit nuk i kishte prerë asnjëherë flokët e saj që nga dita që kishte lindur. Por, ajo mori vendimin për t’i prerë dhe për t’i shitur më pas. Me lekët që fitoi nga flokët, i bleu një shtëpi familjes së saj.