Articles by AV

Klinika ku verbërohen fëmijët kosovarë

Gazeta “Zëri” ka hulumtuar për një muaj rresht arsyet e verbimit të shumë fëmijëve kosovarë që kanë lindur para kohe dhe janë trajtuar në Klinikën e Neonatologjisë. Ajo e mban një letër të bardhë në dorë. Por, 3-vjeçarja e pati të vështirë ta kapë atë, derisa për ta mbajtur më shumië i ndihmuan shqisat e prekjes. Sytë e saj mezi […]


Stuhia i jep pamje apokaliptike Britanisë (Foto/Video)

DailyMail raporton se më shumë se 13 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike. Stuhia e cila ka goditur jugun e Britanisë ka lënë të lënduar dy fëmijë. Stuhia e erërave të forta ka shkaktuar kaos në rrugët, hekurudhat dhe detet e Britanisë. Deri tani raportohet edhe për disa persona të humbur. Ndërkohë pamjet e publikuara nga mediat britanike paraqesin […]


Analiza e pështymës tregon se sa do të jetoni

Një analizë e pështymës mund të na tregojë se edhe sa na ka mbetur për të jetuar. Shkencëtarët kanë parë se, sa më afër vdekjes që është një person, aq më i ultë është niveli i një antitrupi në organizëm. Këta antitrupa përdoren për të luftuar infeksionet dhe sekretohen nga qelizat e bardha të gjakut. Testimi i niveleve të imunoglobulinës […]


Ministri i qeverisë Rama në lidhje të fshehtë me këngëtaren, zbulohet sekreti

Politikanët shqiptarë çdo ditë e më shumë po lakohen nga femra këngëtare për lidhjet e tyre të fshehta. Tashmë duket se është kthyer në trend që këngëtaret rebele të publikojnë disa të dhëna, në lidhje me romancat e tyre të fshehta. Pas Xhesika Ndojt, një tjetër këngëtare ka rrëfyer historinë e saj rozë me politikanët shqiptarë. Është bukuroshja e njohur […]


Receta e duhur për zhdukjen e zbokthit

Zbokthi është një problem që mund të zhduket përmes përdorimit të një ilacci natyral që mund të përgatitet në kushte shtëpie. Mjafto që për të përgatitur këtë ilacc ju nevojiten këto përbërës si; 10ml ( dy lugë kafeje) ekstrakt nga trumza, 10 ml ( dy lugë kafeje) ekstrakt të rozmarinës, ½ gote ujë të distiluar dhe ½ gote uthull molle. […]


Burrin e ka gjetur halli, denoncon gruan se nuk bën punët e shtëpisë

Kush do ta mendonte që një grua do të rrezikonte burgun vetëm sepse nuk bënte punët e shtëpisë. Por kjo në të vërtetë është një histori që u ka ndodhur një çifti, ku pas shumë debateve dhe mos gjetjen e gjuhës së përbashkët, kanë vendosur të drejtohen në instanca të larta. Tashmë gruaja rrezikon 6 vjet burg, pasi është denoncuar […]


Nxirret e gjallë pas 60 orëve nën rrënoja vajza 8 vjeçare (VIDEO)

Vajza tetë-vjeçare ka mbijetuar 60 orë nën rrënoja në Tajvan. Vajza e quajtur Lin Su-Chin u nxorrë nga rrënojat në gjendje të vetëdijshme dhe menjëherë u transferua në spital. Edhe dy persona u nxorrën të gjallë nga rrënojat e një ndërtese që u shemb dy ditë më parë në një tërmet masiv në qytetin e Tainan në jug të Tajvanit, […]


Të enjten pritet të dëshmohet teoria e Albert Ajnshtajn

Thuhet se në univers ekzistojnë disa ‘valë’ të pakapshme në strukturën e hapësirës dhe kohës, që janë krijuar nga objekte masive në univers. Por pavarësisht shumë dekadave kërkim, shkencëtarët kurrë nuk ishin në gjendje që t’i shihnin ato. Kjo pritet të ndryshojë. Janë përhapur zërat në mesin e fizikanëve që hulumtuesit kanë zbuluar valët gravitaconiale për herë të parë në […]


Gjen babanë biologjik pas 20 vjetësh, ai e përdhunon

Një vajzë nga Melburni në Australi kishte 20 vjet pa e takuar babanë e saj dhe nuk e njihte se kush ishte, realizoi ëndrrën më të madhe të jetës, ta takonte të atin. Në vitin 2014, ajo e gjeti babanë në Kuinslend. Ajo mësoi se i ati kishte pasur një të kaluar jo të mirë, por sërish vendosi ta takonte […]


E nisin për hotel, përfundon në kishë (Video)

Në vendin e quajtur Llazina në Terstenik të komunës së Drenasit ishte paraparë të ndërtohej një objekt hotelier. Përfitues ishte kompania BI “Natyra” e cila mori një parcelë prej 20 arësh për ndërtimin e një hoteli ku do të investoheshin 200 mijë euro dhe ku do hapeshin tetë vende të reja pune. Por më pas, ka ardhur një propozim-vendim që […]