Articles by AV


Një miku im dentist më sugjeroi si të heq gurrëzat dhe të zbardh dhëmbët në kushte shtëpie. Ja 4 hapat që duhet të ndiqni

Mirëqënia e gojës ka një rëndësi të madhe dhe mbajtja e një higjene të përshtatshme do ta mbrojë atë nga mikrobet dhe helmet. Është thelbësore të mbrosh shëndetin e dhëmbëve, të heqësh gurrëzat dhe të shmangësh sëmundjet dhe infeksionet. Për fat të mirë, ekziston një ilaç natyral i suksesshëm për t’u kujdesur për çdo çështje dentare dhe për të mbajtur […]


“Shpërthen” gazetarja: Ju tregoj pse bënim më shumë seks në komunizëm

Lajmet e ditëve të fundit për zbulime rrjetesh prostitucioni, që veprojnë në qendër të Tiranës, ka kohë që s’përbëjnë më sensacion. Ekzistenca e dukurisë nuk përbën më lajm, po vetëm konfliktet e aty-këtushme të autoriteteve me të. Po ndonëse gjatë pranë dukurisë, ne si shoqëri vazhdojmë të përballemi me të me vetëdijen e strucit, që mendon se shpëton vetëm duke […]


Surprizuese/ Sa shqiptarë kanë Facebook, ja ku renditemi në Europë

Rrjetet sociale po bëhen pjesë e përditshmërisë për një pjesë të madhe të shqiptarëve, sidomos të rinjve. Të dhënat e fundit të Internetworldstat tregojnë se Shqipëria ka 1.4 milionë përdorues të Facebook, një shifër që është gati sa 50% e totalit të popullsisë që jeton brenda vendit, raporton Monitor. Por, kjo nuk është vetëm një mani shqiptare. Të dhënat krahasuese […]


Reflekset e babait shpëtojnë vogëlushen (Video)

Një baba ka reaguar në kohë duke shpëtuar vajzën e tij pa u lënduar nga përplasja e një makine. Pamjet e filmuara nga kamera e një tjetër makine tregojnë një person që kalon me një vajzë, të cilët mendohet se janë babë e bijë, përmes vijave të bardha. Pikërisht në këtë moment vihet re një makinë e cila nuk frenon, …


E dini përse policët prekin me dorë dritat e makinës suaj? Kjo është e vërteta që fshihet pas veprimit të tyre

Një taktikë të policisë ndërsa ndalon makinën tuaj zor se e keni vënë re. Në përgjithësi, policët prekin me dorë dritat e pasme të makinës suaj në mënyrë të tillë për të lënë gjurmët e gishtërinjve të tyre. Kjo manovër e policisë është përdorur para se të vendoseshin kamerat në makinat e tyre, duke lënë një evidencë që mjeti është …Mjekët në Shqipëri japin alarmin: Nëse keni këto shenja urgjent në spital, rrezikoheni nga …

Ndonëse gjatë verës numri i pacientëve që bëjnë ishemi, apo hemorragji cerebrale bie për shkak se në organizëm ndodh zgjerimi i enëve të gjakut, në shërbimin neurovaskular shifrat e të prekurve mbeten të larta. “Ne kemi pasur mesatarisht 100 deri në 120 raste në muaj me aksidente vaskulare, cerebrale..Ku 70 % janë ishemi dhe 30% e tyre janë hemoragji”, shprehet …


“Rolex, florinj e mijëra euro”/ Kush është pastruesja që ideoi vjedhjen e kasafortës së hotelit në Tiranë

Policia e kryeqytetit zbardhi brenda 24 orësh grabitjen e kasafortës së një hoteli, brenda së cilës u morën ora “rolex” florinj e mijëra euro pak ditë më parë dhe arrestoi “skifterat”. Por grupi hetimor zbardh detajertë reja nga ngjarja. Rezulton se ideatore e vjedhjes në hotelin te “Rruga e Dibrës” është motra e njërit prej autorëve, Rajmonda Bruçi, e punësuar […]