Aktualitete

Aeroporti i Shkupit sërish me probleme nga mjegulla

Aeroporti “Aleksandri i Madh” në Shkup prej mbrëmë është bllokuar nga mjegulla e dendur që ka përfshirë rajonin e Shkupit.Sipas shërbimeve të aeroportit me vonesa janë realizuar aterrimet e aeroplanëve që kishin mbërritur nga Dortmundi dhe Zagrebi, ndërsa janë anuluar aterrimet dhe fluturimet nga dhe për në Stamboll, raporton ina. Mjegulla ka bllokuar edhe komunikacionin rrurgor, ashtu që shikueshmëria në …


Çunat e mamit!

Di Caprio, Jared Leto, Bradley Cooper e të tjerë janë seks-simbolet e Hollivudit, por kanë edhe një dobësi: mamatë e tyre. Kështu, në jo pak raste ata janë paraqitur për të kaluar në tapetin e kuq për të promovuar filmat e tyre jo me partneret, por me nënat e tyre. Të njëjtin trend kanë ndjekur në disa raste edhe yje …


Shefi i ushtrisë serbe viziton KFOR-in

Komandanti i Forcës së Kosovës, gjeneralmajor Salvatore Farina është takuar me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjeneral Ljubisha Dikoviq. Ky takim, i cili është i dyti me radhë ndërmjet dy gjeneralëve, është pjesë e agjendës së bisedimeve të nivelit të lartë që zhvillohen në përputhje me Marrëveshjen Tekniko-Ushtarake (MTU), që ndryshe njihet si Traktati …


Ja si e bëri Komuna milioner AMM-në

Rreth 1 milion euro merr kompania AMM në vit nga hapësirat reklamuese që i shfrytëzon në hapësirat publike të kryeqytetit. Për hapësirat e publicitetit kjo kompani i paguan komunës 310 mijë euro në vit. Kjo kompani që nga viti 2001 mban të drejtën ekskluzive për vendosjen e reklamave në kryeqytet, derisa edhe kontrata mbi të cilën ajo punon, nuk është …


Studentët ia mbyllin sytë ‘Hasan Prishtinës’

Studentët e Universitetit të Prishtinës të cilët janë duke protestuar qe tri ditë rresht pranë dyerve të Rektoratit duke kërkuar dorëheqjen e Ibrahim Gashit, si duket kanë gjetur kohë edhe të bëjnë performancë në figurën e Hasan Prishtinës. Ata me një shami të zezë ia kanë mbyllur sytë përmendores së Hasan Prishtinës, i cili qëndron në oborrin e Rektoratit. Poashtu …


Miss-i i Malit të Zi me flamur shqiptar

Flamuri shqiptar nuk eshte i dashur vetëm për Shqipërine, Kosovën apo Preshevën por edhe për të tjerët në ballkan, natyrisht për ata njerëz që nuk janë të ngarkuar nga shovenizmi apo me racizëm. Mjafton ta shikojmë këtë foto, ku shifet Missi i Malit të Zi me flamurin tonë kuqezi. Miss-i i Malit të Zi në foto duket sikur e “dashuruar” …


Svirca: Bujanoci shumë shpejt do të bëhet një Medvegje e dytë

Fjalimi i deputetit të Partisë së Drejtësisë, Jeton Svircës, në Kuvendin e Kosovës, lidhur me zbatimin e rezolutës së Kuvendit për Medvegjën, Preshevën dhe Bujanovcin. Deputeti Svirca edhe një herë ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës të apelojë tek Bashkësia Ndërkombëtare që t’i bëjnë presion Serbisë që të mos vazhdohet diskrimini ekonomik i tri komunave shqiptare ku popullata e këtyre …


Arrestohen tre persona në Gjakovë

Njësitë policore të hetimeve nga Stacioni Policor në Gjakovë, kanë arrestuar 3 (tre) persona të dyshuar për veprën penale “vjedhje e rëndë”, njofton Policia e Kosovës. Arrestimi është bërë më 30 janar të këtij viti. Ata akuzohen të kenë kryer mbi 15 vepra penale te vjedhjes së rëndë. Janë arrestuar: K. Baraku , 27vjeçar nga Gjakova, Kosovar/ Shqiptar, N.Curri , …


Thaçi i bie ‘fyellit të Nolit!’

Se ‘zbulimet’ e njeriut nuk rreshtin gjatë gjithë jetës së tij, na dëshmon edhe ‘zbulimi’ i fundit që beri kryeministri i Kosovës, z. Hashim Thaçi, duke e parë nga afër mundësinë dhe mrekullinë që të ofron rrjetit socila Facebook. Ka një kohë që kryeministri i Kosovës, i vendit që është bërë tashmë zyrtarisht ‘vrima e zezë’ e Europës, ofron mendimin …


Kadriu i AAK-së nënkryetar i komunës së Gjilanit

LDK dhe AAK kanë arritur koalicion mes veti. Kjo është konfirmuar në mbrëmjen e të enjtes dhe nga ky koalicion AAK do të përfitoj nënkryetarin e komunës dhe dy drejtori komunale. Marrëveshja është arritur një ditë para seancës së Asamblesë Komunale, e cila do të mblidhet këtë të premte. U bë e ditur se kjo […]